Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Europe Triathlon Championships Olsztyn 2022

27 maja @ 12:00 - 29 maja @ 19:00

2022 Europe Triathlon Championships Olsztyn are held in Olsztyn (Poland) on May 27th – 28th, 2022.

➡️Europe Triathlon Championships 2022 on a super-sprint distance:
🔸 Elite
🔸 U23
🔸 Junior

➡️Europe Triathlon Championships 2022 on a standard distance:
🔸 Age Group

➡️Europe Triathlon Championships 2022 on a sprint distance:
🔸 Paratriathlon

➡️Europe Triathlon Championships mixed rellay on super-sprint distance 2022:
🔸 Junior

Results 2022: Qualifiers – Day 1 | Finals – Day 2

Athletes Guide 2022: [download PDF]

Informacje w jęz. polskim o Mistrzostwach Europy w Olsztynie oraz ETS Triathlon Olsztyn 2022 >>

Course 2022:

RACE MAP:

Europe Triathlon Championships Olsztyn 2022

Europe Paratriathlon Champioships Olsztyn 2022 

Europe Triathlon Championship Olsztyn 2022 – MIXED TEAM RELAY JUNIORS

Europe Triathlon Championship Olsztyn 2022 – AGE GROUP

Time schedule 2022:

THURSDAY, 26.05.2022

08:30-09:00 Paratriathlon WC Bike Course Familiarization / Paratriathlon (other) Run Course Familiarization

09:00-09:30 Paratriathlon (other) Bike Course Familiarization / Paratriathlon WC Run Course Familiarization

10:00-11:00 Paratriathlon Swim Course Familiarization

10:00-10:30 Elite/U23 Bike Course Familiarization

10:30-11:00 Juniors Bike Course Familiarization

11:00-11:30 Elite/U23 Swim Course Familiarization

11:30-12:00 Juniors Swim Course Familiarization

12:00-15:00 Elite/U23/Junior/Paratriathlon Race Package Distribution – Slot Time

13:00-13:30 Elite Press Conference

16:00-16:30 Online Briefing Elite/U23/Junior/Mixed Team Relay Junior

17:00-17:30 Online Briefing Paratriathlon

18:00-18:30 Online Briefing Age Group

18:00-18:30 Coach meeting

 

FRIDAY, 27.05.2022

06:45-07:30 Athletes Lounge Open/Registration for Junior Women

07:10-07:45 Transition Area Open for Junior Women

07:35-07:50 Swim Warm Up Junior Women Semifinal 1

07:53-07:58 Call/Introduction – Junior Women Semifinal 1

08:00-08:30 Start Junior Women Semifinal 1

08:05-08:20 Swim Warm Up Junior Women Semifinal 2

08:23-08:28 Call/Introduction – Junior Women Semifinal 2

08:30-09:00 Start Junior Women Semifinal 2

08:35-08:50 Swim Warm Up Junior Women Semifinal 3

08:53-08:58 Call/Introduction – Junior Women Semifinal 3

09:00-09:30 Start Junior Women Semifinal 3

09:30-10:00 Technical Break (Transition Rebuild)

09:35-10:20 Athletes Lounge Open/Registration for Junior Men

10:00-10:30 Bike Check Out – Junior Women

10:00-10:35 Transition Area Open for Junior Men

10:25-10:40 Swim Warm Up Junior Men Semifinal 1

10:43-10:48 Call/Introduction – Junior Men Semifinal 1

10:50-11:20 Start Junior Men Semifinal 1

10:55-11:10 Swim Warm Up Junior Men Semifinal 2

11:13-11:18 Call/Introduction – Junior Men Semifinal 2

11:20-11:50 Start Junior Men Semifinal 2

11:25-11:40 Swim Warm Up Junior Men Semifinal 3

11:43-11:48 Call/Introduction – Junior Men Semifinal 3

11:50-12:20 Start Junior Men Semifinal 3

12:20-12:50 Technical Break (Transition Rebuild)

12:50-13:20 Bike Check Out – Junior Men

12:50-13:20 EXTRA BREAK – ETU/LOC/VOLO

12:55-13:40 Athletes Lounge Open/Registration for Elite/U23 Men

13:20-13:55 Transition Area Open for Elite/U23 Men

13:45-14:00 Swim Warm Up Elite/U23 Men Semifinal 1

14:03-14:08 Call/Introduction – Elite/U23 Men Semifinal 1

14:10-14:40 Start Elite/U23 Men Semifinal 1

14:15-14:30 Swim Warm Up Elite/U23 Men Semifinal 2

14:33-14:38 Call/Introduction – Elite/U23 Men Semifinal 2

14:40-15:10 Start Elite/U23 Men Semifinal 2

14:45-15:00 Swim Warm Up Elite/U23 Men Semifinal 3

15:03-15:08 Call/Introduction – Elite/U23 Men Semifinal 3

15:10-15:40 Start Elite/U23 Men Semifinal 3

15:40-16:10 Technical Break (Transition Rebuild)

15:45-16:30 Athletes Lounge Open/Registration for Elite/U23 Women

16:10-16:40 Bike Check Out – Elite/U23 Women

16:10-16:45 Transition Area Open for Elite/U23 Women

16:35-16:50 Swim Warm Up Elite/U23 Women Semifinal 1

16:53-16:58 Call/Introduction – Elite/U23 Women Semifinal 1

17:00-20:00 Race Package Distribution in race office for Age Group / #1

17:00-17:30 Start Elite/U23 Women Semifinal 1

17:05-17:20 Swim Warm Up Elite/U23 Women Semifinal 2

17:23-17:28 Call/Introduction – Elite/U23 Women Semifinal 2

17:30-18:00 Start Elite/U23 Women Semifinal 2

18:00-18:30 Bike Check Out – Elite/U23 Women

20:00 National Parade

 

 

SATURDAY, 28.05.2022

06:00-07:30 Athletes Lounge Open for Paratriathlon

06:45-07:45 Transition Area Open for Paratriathlon

07:20-07:40 Swim Warm Up Paratriathlon

07:45-07:58 Call/Introduction – Paratriathlon (part 1)

08:00:00 Start Paratriathlon PTWC1 Men

08:02:59 Start Paratriathlon PTWC2 Men

08:10:00 Start Paratriathlon PTWC1 Women

08:13:42 Start Paratriathlon PTWC2 Women

08:10-08:25 Swim Warm Up PTS5 / PTVI

08:35-08:50 Swim Warm Up PTS5,4,3,2 Women and PTS 4,3,2 Men

08:45:00 Start Paratriathlon PTS5 Men

08:50:00 Start Paratriathlon PTVI 1 Men

08:52:46 Start Paratriathlon PTVI 2/3 Men

08:54:00 Start Paratriathlon PTVI 1 Women

08:57:19 Start Paratriathlon PTVI 2/3 Women

09:10:00 Start Paratriathlon PTS5 Women

09:11:00 Start Paratriathlon PTS2/3/4 Women

09:20:00 Start Paratriathlon PTS4 Men

09:23:00 Start Paratriathlon PTS2/3 Men

10:30-12:00 Bike Check Out – Paratriathlon

10:53 Last Athlete – Paratriathlon

11:00-11:30 Award Ceremony – Paratriathlon

10:10-10:55 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Junior Women Final B and Junior Men Final B

10:35-11:10 Transition Area Open for Junior Women Final B / Junior Men Final B

11:00-11:15 Swim Warm Up Junior Women Final B

11:18-11:23 Call/Introduction – Junior Women Final B

11:25-11:55 Start Final B Junior Women

11:30-11:45 Swim Warm Up – Junior Men Final B

11:48-11:53 Call/Introduction – Junior Men Final B

11:55-12:25 Start Final B Junior Men

12:25:12:55 Technical Break (Transition Rebuild)

12:30-13:15 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Junior Women Final A and Junior Men Final A

12:55-13:30 Transition Area Open for Junior Women Final A / Junior Men Final A

12:55-13:25 Bike Check Out – Junior Women Final B / Junior Men Final B

13:20-13:35 Swim Warm Up Junior Women Final A

13:38-13:43 Call/Introduction – Junior Women Final A

13:40-17:00 Race Package Distribution in race office for Age Group / Slot nr 2, Polish Cup and Elemental Kids

13:45-14:15 Start Final A Junior Women

13:50-14:05 Swim Warm Up Junior Men Final A

14:08-14:13 Call/Introduction Junior Men Final A

14:15-14:45 Start Final A Junior Men

14:45-15:15 Technical Break (Transition Rebuild)

15:15-15:45 Bike Check Out – Junior Women Final A / Junior Men Final A

15:15-15:45 EXTRA BREAK – ETU/LOC/VOLO

15:20-16:05 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Elite/U23 Women Final B and Elite/U23 Men Final B

15:45-16:20 Transition Area Open for Elite/U23 Women Final B / Elite/U23 Men Final B

16:10-16:25 Swim Warm Up – Elite/U23 Women Final B

16:28-16:33 Call/Introduction – Elite/U23 Women Final B

16:35-17:05 Start Final B Elite/U23 Women

16:40-16:55 Swim Warm Up – Elite/U23 Men Final B

16:58-17:03 Call/Introduction – Elite/U23 Men Final B

17:05-17:35 Start Final B Elite/U23 Men

17:35-18:05 Technical Break (Transition Rebuild)

17:40-18:25 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Elite/U23 Women Final A and Elite/U23 Men Final A

18:05-18:35 Bike Check Out – Elite/U23 Women Final B / Elite/U23 Men Final B

18:05-18:40 Transition Area Open for Elite/U23 Women Final A / Elite/U23 Men Final A

18:30-18:45 Swim Warm Up – Elite/U23 Women Final A

18:48-18:53 Call/Introduction – Elite/U23 Women Final A

18:55-19:25 Start Final A Elite/U23 Women

19:00-19:15 Swim Warm Up – Elite/U23 Men Final A

19:18-19:23 Call/Introduction – Elite/U23 Men Final A

19:25-19:55 Start Final A Elite/U23 Men

19:55-20:25 Bike Check Out – Elite/U23 Women Final A / Elite/U23 Men Final A

20:10-21:00 Award Ceremony Elite/U23/Junior

16:00-19:00 Transition Area Open for Age Group and Polish Cup

 

SUNDAY, 29.05.2022

07:00 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Youth Men

07:04 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Youth Women

07:08 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Younger Youth Men

07:12 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Younger Youth Women

07:16 Start – Elemental Tri Series (0,4-10-2,5) – Age Group + SSM/PRO

08:00-09:00 Bike Check Out – Polish Cup

08:12 Last Athlete – Polish Cup

08:20 Start Elemental Kids – Run 200 m (1-6 yo.)

08:23 Start Elemental Kids – Run 500 m (7-8 yo.)

08:27 Start Elemental Kids – Aquathlon 0,1-0,5 (9-10 yo.)

08:33 Start Elemental Kids – Aquathlon 0,2-1 (11-12 yo.)

09:00 Award Ceremony Polish Cup and Elemental Kids

09:30-10:15 Athletes Lounge Open/Registration for Mixed Team Relay Juniors

09:55-10:30 Transition Area Open for Mixed Team Relay Juniors

10:15-10:30 Swim Warm Up – Mixed Team Relay Junior

10:30-12:00 Transition Area Open for Age Group (Bike/Equipment Check Only)

10:35-10:43 Call/Introduction – Mixed Team Relay Juniors

10:45-12:15 Start Mixed Team Relay Juniors

12:15-12:45 Bike Check Out – Mixed Team Relay Juniors

12:20-13:00 Bike and Run Course Rebuild

12:30-13:00 Award Ceremony Mixed Team Relay Juniors

13:00-19:00 Start Age Group (wave starts per category)

13:00 – M18/M20/M25

13:05 – F18/F20/F25

13:10 – M30

13:15 – F30/F35

13:20 – F50/F55/F60/F65/F70/F75

13:25 – M65/M70/M75/M80

13:30 – M55/M60

13:40 – F40/F45

13:50 – M50

14:00 – M45

14:10 – M40

14:20 – M35

18:00-19:30 Bike Check Out – Age Group

19:30-20:30 Award Ceremony Age Group

20:30 After Party / Przystań Warmia

More information in English: EUROPE TRIATHLON CHAMPIONSHIPS | Elemental Triathlon Series

Miejsce

CRS Ukiel Olsztyn
Jeziorna 8
Olsztyn, PL
+ Google Map

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.