Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wataha Ultra Race „Wiosna” 2023

24 marca 2023 @ 17:00 - 26 marca 2023 @ 16:00

UItramaraton rowerowy „WIOSNA 2023 ”
WIOSENNE IGRZYSKA NA SZUTRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH GÓR I LASÓW…

_________________________________________

PEŁNA INFORMACJA TUTAJ:
https://watahaultrarace.pl/wiosna-2023

PAKIETY STARTOWE DOSTĘPNE TUTAJ:
https://watahaultrarace.pl/pakiety-startowe

_________________________________________

DZIEWANNA

Personifikacja Wiosny, bogini lasów i łowów. Pani dzikiej przyrody i księżyca. Wilcza Matka, opiekunka zwierząt. Młoda dziewczyna o długich, blond włosach z łukiem i kołczanem, otoczona wilkami. Jej domem jest las, przyroda. Odziana w futro, z niedźwiedzia, emanowała siłą i niezłomnością.

Tak jak Marzanna uważana jest za Panią zimy i jej ponurego oblicza, tak Dziewanna za Panią budzącą przyrodę z zimowego snu. Bogini ma również swoją mroczną stronę, zwłaszcza gdy ktoś bezcześci jej ukochane królestwo – przyrodę. Podlegają jej czarownice i diabły.

Podczas obchodów witania wiosny, żegnano zimę – palono lub topiono złą Marzannę, a na jej miejsce witano Dziewannę. Na jej cześć organizowano wiosenne święta i igrzyska. Niektóre z nich w różnych formach przetrwały do dzisiaj…

_________________________________________

ŚWIĘTY ŁYSIEC

Łysa Góra (daw. Łysiec lub Święty Łysiec, Święty Krzyż) szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór. Wyróżnia się trudną dostępnością zboczy i wyjątkowo bujną zielenią w porównaniu z otaczającym ją krajobrazem, odlesionej Wyżyny Sandomierskiej. Tworzy unikalny, surowy mikroklimat. Można ją zobaczyć opasaną chmurami u dołu, niczym Olimp, lub owianą mgłą. Mgłą tajemnicy owiana jest również historia Łyśca.

Słowiański „Olimp”. Jak donoszą podania, zanim wybudowano tu chrześcijańską świątynię, na szczycie Łyśca wzniesiono pogańską gontynę – obiekty kultu, do którego pielgrzymowano z odległych stron słowiańskiego świata. Oddawano tam cześć dawnym bogom życia i śmierci oraz bóstwom natury, zwanym: Świstem, Poświstem i Pogodą.

Jak donoszą przesłania, oprócz świątyni na szczycie Łysej Góry stał również potężny zamek, którego mury błyszczały w słońcu, tak wysokie, że ich szczytu nie zdołały przysłonić najwyższe drzewa. Zamek ten, również zwał się Łyścem…

_________________________________________

ŚWIĘTOKRZYSKA KRÓLOWA – WIOSNA

Na zamku Łysiec panowała wyjątkowej urody i odwagi „Dumna Pani”. Jak głosi legenda tych gór, warowna budowla została wzniesiona przez jej liczne sługi – gigantów. Owa Pani pokonała pod Łysą Górą zastępy wojsk Aleksandra Wielkiego, który zapuścił się tutaj podczas swoich błyskawicznych najazdów na ziemie Słowian.

To spektakularne zwycięstwo wprawiło dzielną Królową w pychę, nakazała sobie oddawać cześć, ogłaszając się boginią Dianą – (w mitologii rzymskiej – bogini, łowów, przyrody świata roślinnego i zwierzęcego, gór, lasów, gajów, źródeł leczniczych, płodności i Księżyca, podobnie jak Dziewanna).

Pycha zaślepiła Królową, lekceważyła potrzeby ludu, który popadł w ubóstwo. Za to zuchwalstwo i niegodziwość bogowie ukarali Dumną Panią, zsyłając na zamek nawałnice gromów i obracając jego mury w rumowisko kamieni, które do dziś zalega na stokach Łyśca.

_________________________________________

Dziewanna, nie występuje bezpośrednio w folklorze, przesłania prawdopodobnie zostały zatarte. Po chrystianizacji mogła zostać zastąpiona przez Matkę Boską Gromniczną. Jednak są badacze, którzy interpretują „Dumną Panią” z Łyśca, właśnie jako Dziewannę, lub jej inspirację, odważną Bogini – Wiosnę, na której cześć organizowano wiosenne igrzyska…

_________________________________________

IGRZYSKA

Dawniej igrzyska związane były z pożegnaniem lub śmiercią. Również te, wiosenne rozgrywano by pożegnać lub przegonić Zimę oraz, aby wnieść w nowy czas energię i nabrać krzepy po długiej zimie. Nie bez powodu, wiosenne święta naszych przodków nazywano Jarymi (jary – krzepki, mocny, silny).

Wataha żegna Zimę i wita Wiosnę gonitwą. Na dwóch trasach rozegrają się ultra kolarskie Igrzyska o trofeum Watahy – Dziewannę. Czeka Was gravelowy wyścig, przez międzygórski i puszczański interior. Wiosennym szlakiem Watahy zapuścimy się w malownicze rejony Gór Świętokrzyskich: pasma Łysogór, Jeleniowskiego czy Iwaniskiego oraz leśnie dukty starych puszcz.

_________________________________________

TAK, JAK WILKI

Wiosną, wilki oddzielają się od stada i polują samotnie. Zmieniają rewiry, częściej wychodzą z lasów na poszukiwanie nowej zdobyczy.

Trasa Wiosny również częściej opuszcza las, dlatego po drodze będzie więcej punktów zaopatrzenia, postoju lub schronienia. Jednak szlak jest nadal na kilku odcinkach oddalony od cywilizacji. Dlatego ważnym elementem pokonywania go, jest samowystarczalność i odpowiednie zaopatrzenie oraz sprawna logistyka między punktami zaopatrzenia.

Przygotowaliśmy trasy, tak, aby sprzyjały dynamicznej jeździe – to pozwoli unikać wychłodzenia i sprawnie pokonywać wybrany dystans w warunkach wczesnej wiosny.

_________________________________________

TRASY „Wiosna” 2023

Trasę spinają dwa symboliczne punkty nawiązujące do legendy Wiosny, położone na obu krańcach: Święty Łysiec (Łysa Góra) i niewielka wioska w okolicach Sielpi – Wiosna. Trasa przebiega przez interior Gór Świętokrzyskich i okolicznych pasm oraz dwóch puszcz: Świętokrzyskiej i Iłżeckiej.

Pomimo, iż trasa przebiega przez tereny leżące bezpośrednio w sąsiedztwie gór, jest przyjazna gravelowcom. Malownicze wzniesienia, ukazujące się na horyzoncie długich duktów jako „ścianki”, w efekcie nie są tak wymagające, trasa oszczędza nam typowo górskiej wspinaczki, a podjazdy odwdzięczają się szybkim, prostym zjazdem, pozwala to na wykorzystanie wyścigowego potencjału graveli.

Szlak wiosennej Watahy, złożony jest głównie z szutrowych duktów i asfaltowych dróg. Niektóre z nich, połączone są odcinkami specjalnymi (piaszczystymi, polnymi lub leśnym). Są to odcinki krótkie, pozwalające poczuć „smak” regionu – jest to urozmaicenie dla szutrów i asfaltów oraz doskonała zabawa 🙂

Przygotowaliśmy dwie trasy do wyboru (170 km i 330 km)
Wyboru, w zależności od warunków fizycznych lub atmosferycznych, można dokonać na ok. 123 kilometrze tras. Do tego punktu obie trasy pokrywają się śladem.

Długa Łapa: 330km | 3500m – limit 33h
Krótka Łapa: 170km | 2000m – limit 17h

_________________________________________

SAMOCHÓD WSPARCIA

Pamiętajcie, najważniejsze jest Wasze zdrowie i życie. Dlatego gdy tylko podejmiecie decyzję na trasie o rezygnacji z maratonu, wyślemy po Was samochód wsparcia, który bezpiecznie dowiezie Was, wraz z rowerami do bazy zawodów.

Mamy nadzieję, że takie zabezpieczenie maratonu pozwoli Wam z większą swobodą cieszyć się jazdą.

_________________________________________

START IMPREZY (ŻEROWANIE):
24.03.2023
godz. 17.00

START MARATONU:
25.03.2023
Długa Łapa: godz. 07.00
Krótka Łapa: godz. 07.30

_________________________________________

PEŁNA INFORMACJA TUTAJ:
https://watahaultrarace.pl/wiosna-2023

PAKIETY STARTOWE DOSTĘPNE TUTAJ:
https://watahaultrarace.pl/pakiety-startowe

Trzymajcie się ciepło!
Do zobaczenia Wiosną.

Szczegóły

Start:
24 marca 2023 @ 17:00
Koniec:
26 marca 2023 @ 16:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/575727114268082

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *