Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rowerem na finał – rajd śladami świdermajerów linii otwockiej

29 maja 2022 @ 12:00

Na piaszczystym Mazowszu wśród sosnowych lasów na warszawianki i warszawiaków uciekających przed tłoczną i gorącą stolicą czekały drewniane domy o lekkiej konstrukcji, z werandami i charakterystycznymi zdobieniami.

Bolesław Prus pisał o nich: „Są to cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała w tej ilości i rozmaitości. Każdy z nich bawi oko piękną formą, sztukaterią, rzeźbieniami, tapicerskimi ozdobami albo żywą barwą”. Szacuje się, że przed II wojną światową na linii otwockiej było 500 świdermajerów. Ile z nich przetrwało do dziś?

Serdecznie zapraszamy na rajd rowerowy szlakiem świdermajerów. Poszukamy domów, które do dziś przypominają o letniskowej historii linii otwockiej. Zobaczymy zarówno te najstarsze, jak i te, które powstały w czasach współczesnych i nawiązują do architektonicznych tradycji tych okolic.

W rajdzie można wziąć udział na dwa sposoby. Osobom, które chcą wyruszyć samodzielnie, udostępnimy mapkę i plik gpx. Można też wyruszyć razem z nami i wspólnie dotrzeć na finał Festiwalu Świdermajer.

Trasa liczy około 40 kilometrów, rozpoczyna się na stacji PKP Anin, a kończy pod pensjonatem Abrama Gurewicza w Otwocku. Jej pokonanie wraz z oglądaniem świdermajerów zajmie około 4 godziny.

Do zobaczenia na linii!

📧 Kontakt:
konkurs@wielkiehistorie.pl

Gra jest częścią Festiwalu Świdermajer, który rozpocznie się 20 maja w Wawrze, zakończy zaś 29 maja w Otwocku. W ramach festiwalu odbywać się będą m.in. wernisaże, wystawy plenerowe, warsztaty, prelekcje, koncerty, spacery historyczne i wiele innych wydarzeń. Więcej informacji wkrótce na stronie festiwal-swidermajer.pl.

Szczegóły

Data:
29 maja 2022
Czas:
12:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1368899573585674

Miejsce

Warszawa Anin
Warsaw, PL + Google Map

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *